External Hard Drive 18TB Western Digital Ultrastar 7200 RPM USB 3.2
External Hard Drive 18TB Western Digital Ultrastar 7200 RPM USB 3.2
Experience reliable data storage with the Western Digital Ultrastar External Hard Drive. Designed to meet your high-capacity needs, this drive allows you to store massive amounts of data safely and efficiently, perfect for both personal and business use.
Whether you’re backing up essential files or expanding your storage solutions, the Ultrastar delivers consistent performance with a 7200 RPM speed. Its USB 3.2 (3.1 Gen 2) interface ensures fast transfer rates, making it an ideal choice for quick data access.
- Capacity: 18 TB
- Interface: USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
- Speed: 7200 RPM
- Color: Black
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD capacity | 18 TB |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Read speed | 260 MB/s |
| Write speed | 260 MB/s |
| Ports & interfaces | |
| Thunderbolt technology | Yes |
| Thunderbolt version | 3 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, Thunderbolt, USB Type-C to DisplayPort |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |

