External Hard Drive 6TB Western Digital Ultrastar 7200 RPM USB 3.2 Gen 2
External Hard Drive 6TB Western Digital Ultrastar 7200 RPM USB 3.2 Gen 2
Get reliable storage solutions with the Western Digital Ultrastar external hard drive, designed for high-capacity data needs. You can easily expand your data storage with 6TB of space, perfect for backups, media libraries, and more.
This external hard drive is ideal for professionals and everyday users alike, ensuring fast data transfer rates of up to 7200 RPM and compatibility with USB 3.2 Gen 2. It's perfect for data-intensive tasks, making it a smart addition to your tech setup.
- Storage Capacity: 6 TB
- Speed: 7200 RPM
- Interface: USB 3.2 Gen 2 (also compatible with 3.1 Gen 2)
- Color: Black
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD capacity | 6 TB |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Read speed | 250 MB/s |
| Write speed | 250 MB/s |
| Ports & interfaces | |
| Thunderbolt technology | Yes |
| Thunderbolt version | 3 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, Thunderbolt, USB Type-C |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |

