Western Digital Ultrastar DC HC310 (7K6) internal hard drive
Western Digital Ultrastar DC HC310 (7K6) internal hard drive
1 people are viewing this product
Regular price
$263.03 USD
Sale price
$263.03 USD
Regular price
$320.90 USD
Shipping calculated at checkout.
Western Digital Ultrastar DC HC310 (7K6), 6 TB, 7200 RPM, 256 MB, 3.5\", SAS
Available stock: 4
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| HDD capacity | 6 TB |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| HDD size | 3.5" |
| Interface | SAS |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD sustained transfer rate | 243 MiB/s |
| Read seek time | 8 ms |
| Write seek time | 8.6 ms |
| Average latency | 4.16 ms |
| SMART technology | Yes |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 12.8 W |
| Power consumption (idle) | 7 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 0.67 G |
| Non-operating vibration | 1.04 G |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Weight | 715 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

