43 Inch Viewsonic VX4381-4K 4K Ultra HD Monitor 3ms Response Time LED
43 Inch Viewsonic VX4381-4K 4K Ultra HD Monitor 3ms Response Time LED
Upgrade your viewing experience with the stunning Viewsonic VX4381-4K monitor, designed to deliver breathtaking 4K Ultra HD resolution for both work and entertainment.
With a generous 43-inch screen size and rapid 3 ms response time, this monitor is perfect for gamers, content creators, or anyone who values high-definition imagery. Enjoy sharp visuals and vibrant colors that bring your projects to life.
- Screen Size: 43 inches (109.2 cm)
- Resolution: 3840 x 2160 pixels (4K Ultra HD)
- Panel Type: LED
- Response Time: 3 ms
- Color: Black
Available stock: 4
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | MVA |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time | 3 ms |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 120000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Digital horizontal frequency | 24 - 160 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 102 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 157 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 977 mm |
| Depth (with stand) | 345 mm |
| Height (with stand) | 660 mm |
| Width (without stand) | 977 mm |
| Depth (without stand) | 58 mm |
| Height (without stand) | 567 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1081 mm |
| Package depth | 413 mm |
| Package height | 785 mm |

