Viewsonic VP3456A UltraWide Quad HD Monitor - 34 inch, 3440 x 1440, 5 ms Response Time, Black
Viewsonic VP3456A UltraWide Quad HD Monitor - 34 inch, 3440 x 1440, 5 ms Response Time, Black
Experience your content like never before with the Viewsonic VP3456A UltraWide monitor. Designed for professionals and creatives, this stunning 34-inch display offers expansive screen real estate and vivid picture quality.
Whether you're editing photos, designing graphics, or multitasking with several applications, the 3440 x 1440 resolution ensures clarity and precision at every angle.
- Screen Size: 34 inch (86.4 cm)
- Resolution: 3440 x 1440 pixels
- Display Type: UltraWide Quad HD LED
- Response Time: 5 ms
- Color: Black
Available stock: 22
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | MVA |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 1800R |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Horizontal scan range | 15 - 150 kHz |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| Colour depth | 8 bit |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 0 - 120° |
| Tilt angle range | 6 - 21° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 809 mm |
| Depth (with stand) | 539.2 mm |
| Height (with stand) | 243 mm |
| Weight (with stand) | 11.2 kg |
| Width (without stand) | 809 mm |
| Depth (without stand) | 105 mm |
| Height (without stand) | 366 mm |
| Weight (without stand) | 7.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 525 mm |
| Package weight | 17.2 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Quick start guide | Yes |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Certification | cTUVus, FCC-B, ICES003, Energy Star 8.0, EPEAT Silver, CEC, NOM, Mexico Energy |

