VGA to HDMI Converter Cable 2m with USB Audio Support 1080p
VGA to HDMI Converter Cable 2m with USB Audio Support 1080p
Connect your VGA-equipped PC to an HDMI display effortlessly with this VGA to HDMI converter cable. The 2-meter length offers flexibility for your setup, keeping your workspace neat and organized.
This cable is ideal for presentations, video streaming, and gaming, delivering clear 1080p video and audio support through USB. Enjoy sharp images and sound quality while connecting your old devices to modern displays.
- Length: 2 meters
- Resolution: 1080p
- Supports USB audio for enhanced sound
- Connector Type: Male to Male
- Compatible with VGA and HDMI interfaces
Available stock: 30
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Power source | USB |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | USB Type-A + VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| HDMI version | 1.4 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Chipset | Micro Silicon - MS9282 |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Converter type | Active video converter |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 134 g |
| Width | 37 mm |
| Depth | 2000 mm |
| Height | 13 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 144 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 428 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

