6ft USB 2.0 Cable A to Left Angle Micro B Connector
6ft USB 2.0 Cable A to Left Angle Micro B Connector
Upgrade your connectivity with the StarTech.com 6 ft Micro USB Cable, designed for reliable charging and data transfer.
This cable features a left-angle Micro B connector, making it ideal for tight spaces, whether you're connecting your smartphone, tablet, or other devices.
- Length: 6 ft (1.83 m)
- USB A to Left Angle Micro B
- Data Transfer Speed: USB 2.0
- Connector Type: Male/Male
- Color: Black
Available stock: 133
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 30 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.83 m |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 33 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |

