Micro-USB Extension Cable 0.5m USB 2.0 StarTech.com Black
Micro-USB Extension Cable 0.5m USB 2.0 StarTech.com Black
Extend your connectivity options with the StarTech.com Micro-USB Extension Cable. Perfect for connecting your devices to a wider range or for use in hard-to-reach areas, this cable ensures reliable data transfer.
Measuring 0.5 meters (20 inches), this cable delivers USB 2.0 speeds up to 0.48 Gbit/s, making it ideal for transferring files, charging devices, or connecting peripherals.
- Length: 0.5 m (20 inches)
- Connection Type: Micro-USB B Male to Micro-USB B Female
- Data Transfer Rate: Up to 0.48 Gbit/s
- Interface: USB 2.0
- Color: Black
Available stock: 18
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | Micro-USB B |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/32 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 12 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 21 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

