USB Gender Changer Adapter Male to Female USB-A Charge-Only 2.0 Data Blocker
USB Gender Changer Adapter Male to Female USB-A Charge-Only 2.0 Data Blocker
Safeguard your devices with the StarTech.com USB Gender Changer Adapter. This essential tool allows you to connect your USB-A devices securely, ensuring that charging occurs without any data transfer.
The USB 2.0 Type-A Male to Female Charge-Only Adapter is perfect for when you want to charge your phone or tablet without the risk of data exchange. Ideal for public charging stations, this data blocker helps protect your valuable information.
- Type: USB-A Male to Female Charge-Only Adapter
- Function: Data Blocker for secure charging
- Compatibility: Works with USB 2.0 devices
- Color: Black
Available stock: 985
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB 2.0 Type-A |
| Connector 2 | USB 2.0 Type-A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Power | |
| Power consumption | 12 W |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2400 mA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 28 °C |
| Relative humidity | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12 mm |
| Depth | 33 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Weight | 6.9 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 3 mm |
| Package weight | 8.9 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 600 pc(s) |
| Master (outer) case width | 460 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |

