USB Wi-Fi Adapter AC600 Dual-Band Nano Wireless Adapter 433Mbps
USB Wi-Fi Adapter AC600 Dual-Band Nano Wireless Adapter 433Mbps
Upgrade your wireless connectivity with the StarTech.com USB Wi-Fi Adapter. Ideal for users seeking to enhance their laptop or desktop’s network capability, this compact AC600 adapter provides a reliable dual-band experience.
Whether you're streaming, gaming, or browsing, the StarTech.com USB Wi-Fi Adapter lets you connect effortlessly to high-speed wireless networks.
- Dual-Band AC600 high-speed connectivity
- Compact nano design for portability
- Supports up to 433 Mbit/s transfer rate
- USB powered for easy plug-and-play setup
- Compatible with most operating systems
Available stock: 161
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB version | 2.0 |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Frequency range | 2.4 - 5.825 GHz |
| WLAN data transfer rates supported | 150,433 Mbit/s |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, DSSS, OFDM |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, AES, TKIP, WEP, WPA, WPA2, WPA2-PSK |
| Full duplex | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Chipset | Realtek RTL8811AU |
| Certification | CE, FCC |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 4 g |
| Packaging data | |
| Drivers included | Yes |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 74 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |
| Quick start guide | Yes |

