USB-A to USB-C Charging Cable 6in 15cm 3A USB 2.0 Black
USB-A to USB-C Charging Cable 6in 15cm 3A USB 2.0 Black
Transform your charging experience with the StarTech.com USB-A to USB-C Charging Cable. Ideal for syncing and powering your devices, this compact 6-inch cable ensures you stay connected on the go.
This durable cable features a TPE jacket for added protection and can handle up to 3A of power, making it perfect for fast charging and reliable data transfer.
- Connector Type: USB-A to USB-C
- Length: 6 inches (15 cm)
- Power Rating: 3A
- Data Transfer Rate: USB 2.0, up to 0.48 Gbit/s
- Material: TPE Jacket
- Color: Black
Available stock: 6825
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/32 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Fast charging | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.15 m |
| Cable diameter | 3 mm |
| Bend radius (min) | 1.27 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 15 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 400 pc(s) |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |

