USB-A to USB-C Charging Cable 10-Pack 6ft 3A USB 2.0 Black
USB-A to USB-C Charging Cable 10-Pack 6ft 3A USB 2.0 Black
Upgrade your charging setup with the StarTech.com 10-Pack USB-A to USB-C Charging Cable. Designed for fast charging and syncing, these versatile cables ensure that you stay connected without hassle.
Ideal for anyone who needs reliable connectivity for their devices, each cable offers optimal performance at a length of 6ft, making it perfect for home, office, or on-the-go use.
- Length: 6ft (1.8m)
- Type: USB-A to USB-C
- Charging Speed: 3A
- Data Transfer: USB 2.0, 0.48 Gbit/s
- Material: TPE Jacket
- Color: Black
Available stock: 29
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 22/30 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable diameter | 3.5 mm |
| Weight | 400 g |
| Bend radius (min) | 8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 252 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 408 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 13 pc(s) |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |

