USB 2.0 Right-Angle USB-A to USB-C Cable 1m Male/Male
USB 2.0 Right-Angle USB-A to USB-C Cable 1m Male/Male
Enhance your connectivity with the StarTech.com USB-A to USB-C cable, designed for reliable data transfer and charging. This versatile 1-meter cable features a right-angle connector, making it ideal for tight spaces.
Whether you’re connecting your USB-C devices to a computer or charger, this cable delivers fast and efficient performance, perfect for both home and office use.
- Type: USB 2.0, Male to Male
- Length: 1 meter (3 feet)
- Connector Style: Right-Angle
- Color: Black
Available stock: 4719
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 28 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

