USB 2.0 Extender over Cat5e/Cat6 480Mbps StarTech.com High Speed Adapter Kit
USB 2.0 Extender over Cat5e/Cat6 480Mbps StarTech.com High Speed Adapter Kit
Experience seamless connectivity with the StarTech.com USB 2.0 Extender. This powerful device allows you to extend your USB connection over Cat5e or Cat6 cable, reaching up to 165ft (50m) away.
Ideal for both home and office use, it provides a reliable solution for connecting devices such as printers, cameras, and more without losing speed. With a data transfer rate of 480Mbps, you can enjoy high-speed performance wherever you need it.
- Extends USB connections up to 165ft (50m)
- Compatible with Cat5e/Cat6 cables
- 480Mbps high-speed data transfer rate
- Powered USB over Ethernet cable extender
- Compact design: 52 mm x 80 mm x 22 mm
- Weight: 304 g
- Includes metal housing for durability
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Console transmitter & receiver |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Link, Power |
| Rubber feet | Yes |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-45 ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 52 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 304 g |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 236 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 717 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45), USB |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Power plug type | Type N |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Master (outer) case width | 321 mm |
| Master (outer) case length | 412 mm |
| Master (outer) case height | 265 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |

