USB 2.0 Extender Hub 24m Active Repeater Cable 4-Port USB-A
USB 2.0 Extender Hub 24m Active Repeater Cable 4-Port USB-A
Extend your USB devices effortlessly with the StarTech.com USB Extender Hub, designed to bring convenience and flexibility to your workspace. Whether you need to connect multiple peripherals or extend your setup over a longer distance, this reliable USB solution has you covered.
Perfect for various applications, the 24m USB 2.0 extension allows you to connect your devices while minimizing signal loss. Ideal for home offices, studio setups, or busy workplaces, it ensures that your devices remain powered and connected, no matter where you are.
- Length: 24m USB 2.0 extension cable
- 4-Port USB-A hub for multiple connections
- Active/Bus powered USB repeater cable
- Optional 10W power supply included
- ESD protection for enhanced durability
- Dimensions: 42 mm x 17 mm x 180 mm
- Weight: 1 kg
Available stock: 4
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Console repeater |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 24 m |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| Certification | CE |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 4 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42 mm |
| Height | 17 mm |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.4 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 250 mm |
| Master (outer) case length | 425 mm |
| Master (outer) case height | 360 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

