Thunderbolt 4 Cable 3ft 40Gbps 100W PD 4K/8K Video StarTech.com
Thunderbolt 4 Cable 3ft 40Gbps 100W PD 4K/8K Video StarTech.com
Enhance your connectivity experience with the StarTech.com Thunderbolt 4 Cable. Perfect for your high-speed data transfer and multimedia needs, this cable ensures you can connect devices seamlessly.
Whether you are streaming 4K/8K video or need fast data transfers, this cable has you covered. Ideal for professionals and tech enthusiasts alike, it offers an impressive bandwidth of 40Gbps and is compatible with a variety of USB standards.
- Length: 3ft (1m)
- Transfer Speed: 40Gbps
- Power Delivery: 100W PD
- Video Support: 4K/8K
- Compatibility: USB4, Thunderbolt 3, USB 3.2, USB Type-C, DisplayPort
- Connector Type: Male to Male
- Color: Black
- Material: Nickel
Available stock: 1226
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 1 m |
| Data transfer rate (max) | 40 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Thunderbolt version | 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4.6 mm |
| Weight | 43 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 40 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Master (outer) case length | 292 mm |
| Master (outer) case width | 435 mm |
| Master (outer) case height | 205 mm |

