Thunderbolt 3 USB-C Cable 0.5m 40Gbps Black Male-Male
Thunderbolt 3 USB-C Cable 0.5m 40Gbps Black Male-Male
Enhance your connectivity with the StarTech.com Thunderbolt 3 USB-C Cable. This 0.5m cable allows you to transfer data at lightning speeds of up to 40Gbps, making it ideal for high-performance devices.
Perfect for connecting your Thunderbolt or USB devices, this versatile cable ensures reliable performance whether you're setting up a workstation or connecting external displays.
- Type: Thunderbolt 3 USB-C Cable
- Length: 0.5m
- Data Transfer Speed: Up to 40Gbps
- Compatibility: Thunderbolt, USB, and DisplayPort
- Connector Type: Male to Male
- Color: Black
- Material: Nickel
Available stock: 153
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 0.5 m |
| Data transfer rate (max) | 40 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Thunderbolt version | 3 |
| Maximum resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Daisy chain | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | Thunderbolt |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 26 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case length | 436 mm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case height | 216 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

