5V 2A Universal DC Power Adapter StarTech.com 100-240V 10W
5V 2A Universal DC Power Adapter StarTech.com 100-240V 10W
Keep your devices powered with the reliable StarTech.com 5V 2A Universal DC Power Adapter. This adapter offers a versatile power solution suitable for a variety of indoor applications.
Ideal for powering USB devices and other electronics, this adapter ensures a consistent energy supply. With a wide input range of 100-240V, it's perfect for use at home or in the office.
- Output: 5V, 2A
- Input: 100-240V
- Power: 10W
- Universal design for indoor use
- Compact and lightweight
Available stock: 830
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Purpose | Universal |
| Power supply type | Indoor |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input current | 0.4 A |
| Output power | 10 W |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Power plug type | Type H |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, UL |
| Weight & dimensions | |
| Width | 57 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 378 g |
| Packaging data | |
| Package width | 87 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 178 g |
| Packaging content | |
| Included power plug types | AU, EU, JP, NA, UK |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |

