16 Port Rackmount USB KVM Switch 1920x1440 OSD Black
16 Port Rackmount USB KVM Switch 1920x1440 OSD Black
Take control of multiple computers with the StarTech.com 16 Port Rackmount USB KVM Switch Kit. Perfect for server management, this KVM switch allows you to manage 16 PCs from a single console.
Whether you're a system administrator or managing multiple workstations, this KVM switch offers an efficient way to switch between various computers with ease. It supports resolutions up to 1920 x 1440 pixels for clear visuals and comes with an On-Screen Display (OSD) for convenient navigation.
- 16 port USB KVM switch for managing multiple systems
- Resolutions up to 1920 x 1440 pixels
- 1U rackmount design for tidy installation
- Includes cables for quick setup
- On-Screen Display (OSD) for easy operation
Available stock: 6
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | VGA |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Performance | |
| Maximum resolution | 1920 x 1440 pixels |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 263 mm |
| Package depth | 593 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 6.06 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | VGA |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Dimensions (WxDxH) | 540 x 180 x 45 mm |
| Ports quantity | 16 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |

