InfiniBand 7m LC to LC Fiber Optic Cable 100G Bend Insensitive Low Insertion Loss
InfiniBand 7m LC to LC Fiber Optic Cable 100G Bend Insensitive Low Insertion Loss
Enhance your connectivity with the StarTech.com 7m LC to LC Fiber Optic Cable. Ideal for high-speed data applications, this durable and bend-insensitive cable provides superior performance for your network.
Whether you're upgrading your data center or connecting devices in an office environment, this LSZH fiber jumper cord ensures low insertion loss and reliable signal transmission for your critical applications.
- Length: 7 meters (22.9 feet)
- Connector Type: LC to LC (UPC)
- Mode: OS2 Single Mode Duplex
- Core Size: 9/125µm
- Data Rate: 100G
- Features: Bend Insensitive, Low Insertion Loss
Available stock: 87
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 7 m |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector polish type | UPC |
| Cable type | LC/UPC |
| Product colour | Yellow |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Wavelengths supported | 1260,1280,1300,1310,1383,1490,1550,1590,1600,1625 nm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Return loss | 55 dB |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polypropylene |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 mm |
| Bending radius | 1 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 55.4 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Attenuation (max) | 0.35 dB/km |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Products per master (outer) case | 170 pc(s) |

