5M Single Mode Duplex Fiber Optic Cable LC to LC 100G Bend Insensitive
5M Single Mode Duplex Fiber Optic Cable LC to LC 100G Bend Insensitive
Experience high-speed data transfer with the StarTech.com 5m LC to LC Single Mode Duplex Fiber Optic Cable. This cable is designed for seamless connectivity in data centers, allowing you to expand your network with ease.
Ideal for high-performance applications, the Bend Insensitive design ensures minimal signal loss, making it perfect for tight installations. Upgrade your setup with this reliable fiber optic jumper cord and enjoy crystal-clear data transmission.
- Length: 5 meters (16.4 feet)
- Type: LC to LC (UPC) OS2 Single Mode Duplex
- Specifications: 9/125µm, 100G
- Feature: Bend Insensitive with Low Insertion Loss
- Material: LSZH Fiber
Available stock: 190
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector polish type | UPC |
| Cable type | LC/UPC |
| Product colour | Yellow |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Wavelengths supported | 1260,1280,1300,1310,1383,1490,1550,1590,1600,1625 nm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Return loss | 55 dB |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polypropylene |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 mm |
| Bending radius | 1 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 41.6 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Attenuation (max) | 0.35 dB/km |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

