StarTech.com SM2DUPE11 M.2 SATA & NVMe Duplicator - HDD/SSD Cloner & Eraser
StarTech.com SM2DUPE11 M.2 SATA & NVMe Duplicator - HDD/SSD Cloner & Eraser
Effortlessly duplicate and erase your M.2 drives with the StarTech.com SM2DUPE11 duplicator. This standalone device makes cloning and wiping M.2 SATA and NVMe drives simple and efficient, ensuring your data management is hassle-free.
Designed for both personal and professional use, this sturdy metal duplicator supports various drive formats, making it perfect for anyone looking to streamline their data workflow.
- Type: Standalone M.2 SATA & NVMe duplicator
- Functionality: HDD/SSD cloning and erasing
- Drive Support: M.2 PCIe AHCI/NVMe, M.2 SATA, 2.5/3.5\" SATA Drives
- External Drive Eraser/Duplicator
- Color: Black
- Material: Metal
- Copies: 1
- Compliance: TAA (Trade Agreements Act) compliant
Available stock: 25
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product type | HDD/SSD duplicator |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Number of simultaneous copies | 1 copies |
| Interface | SATA |
| Duplicator operating modes | Copy, Erase |
| Maximum supported storage capacity | 16 TB |
| Transfer rate | 7.5 GB/min |
| Display | LCD |
| LED indicators | Yes |
| Hard drive | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Supported HDD interfaces | Serial ATA |
| SSD interface | M.2 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Input current | 1.4 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 5 A |
| Power plug type | Type M |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 208 x 181 x 29 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Package length | 23.6 cm |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, SATA |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of pads included | 2 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case length | 520 mm |
| Master (outer) case width | 520 mm |
| Master (outer) case height | 330 mm |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |

