StarTech SDOCKU313E Docking Station - USB 3.1 & eSATA, 6TB HDD/SSD Support
StarTech SDOCKU313E Docking Station - USB 3.1 & eSATA, 6TB HDD/SSD Support
Experience high-speed data transfer with the StarTech.com SDOCKU313E Hard Drive Docking Station. This versatile docking solution supports both 2.5\" and 3.5\" SATA HDDs and SSDs, making it convenient for you to access your drives.
Whether you need extra storage for backups or fast file transfers, this docking station provides the efficiency you require.
- Interface: USB 3.1 (10 Gbps) and eSATA
- Compatibility: External 2.5/3.5\" SATA III HDD/SSD
- Supports drives up to 6 TB
- Top-loading design for easy access
- Compatible with Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III
- Color: Black
Available stock: 3
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-B |
| eSATA ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Activity, Power |
| UASP support | Yes |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Cooling | |
| Built-in fan | No |
| Power | |
| AC input voltage | 110-240 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Power plug type | Type M |
| Weight & dimensions | |
| Width | 93 mm |
| Depth | 145 mm |
| Height | 63 mm |
| Weight | 410 g |
| Packaging data | |
| Package width | 161 mm |
| Package depth | 171 mm |
| Package height | 91 mm |
| Package weight | 862 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB, eSATA |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Quick installation guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Other features | |
| Chipset | ASMedia - ASM1351 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 382 mm |
| Master (outer) case length | 484 mm |
| Master (outer) case height | 184 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

