10 ft DB9 RS232 Serial Null Modem Cable Male to Female Grey
10 ft DB9 RS232 Serial Null Modem Cable Male to Female Grey
Connect your devices effortlessly with the StarTech.com 10 ft DB9 RS232 Serial Null Modem Cable. Perfect for serial communication between various devices, this versatile cable is designed for reliability and ease of use.
This DB9 null modem cable is ideal for applications requiring a Male to Female connection, making it perfect for connecting terminals, modems, and other RS232 devices. The sturdy grey design ensures visibility and organization in your setup.
- Length: 10 ft (3 m)
- Connector Type: DB9
- Gender: Male to Female
- Color: Grey
Available stock: 8
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 149 g |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 144 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

