3.3ft Rugged USB Multi Charging Cable USB to Lightning Micro-USB Type-C
3.3ft Rugged USB Multi Charging Cable USB to Lightning Micro-USB Type-C
Experience versatility and durability with the StarTech.com 3.3ft Rugged USB Multi Charging Cable. This universal charging solution ensures you can power up your iPhone, iPad, or Android device seamlessly.
Engineered with an aramid jacket, this cable stands up to everyday wear and tear. Enjoy the convenience of a 3-in-1 design with USB to Lightning, Micro-USB, and Type-C connectors, making it the ideal companion for all your charging needs.
- Length: 3.3ft (1m)
- Connectors: USB A, Micro-USB B, USB 2.0
- Transfer Speed: 0.48 Gbit/s
- Apple MFi Certified
- Durable Aramid Jacket
- Universal compatibility for iPhone/iPad/Android devices
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector adapter | Yes |
| Connector adapter type | Lightning/USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Conductor material | Copper |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Cable diameter | 5.6 mm |
| Weight | 41 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 2 mm |
| Package weight | 65 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 150 pc(s) |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case height | 330 mm |

