8U Wall Mount Network Rack Black Adjustable Depth IT Server Frame
8U Wall Mount Network Rack Black Adjustable Depth IT Server Frame
Optimize your space with the StarTech.com 8U Wall Mount Network Rack, designed for efficient organization of your AV and data equipment. Ideal for server rooms, this versatile rack can hold up to 61.2 kg while remaining compact.
This adjustable depth rack supports installation at depths of 12 to 20 inches, providing flexibility for your specific equipment needs. Included with the rack are cage nuts and screws, ensuring a hassle-free setup.
- Rack Size: 8U
- Color: Black
- Maximum Weight Capacity: 61.2 kg
- Adjustable Depth: 12-20 inches
- Includes Cage Nuts & Screws
- Designed for AV/Data/IT Communication
Available stock: 3
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 8U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 61.2 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Adjustable mounting rails | No |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Cable management | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Castor wheels | No |
| Certification | CE, UL, TAA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 504 mm |
| Depth | 305 mm |
| Height | 455 mm |
| Inner width | 50 cm |
| Inner depth | 29.7 cm |
| Weight | 11.1 kg |
| Mounting depth (max) | 50 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 16 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 40 |
| Quick installation guide | Yes |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 557 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package weight | 13 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 557 mm |
| Master (outer) case height | 490 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

