StarTech RK619WALL 6U Wall Mount Network Cabinet - Black Acrylic Door - 50 kg Capacity
StarTech RK619WALL 6U Wall Mount Network Cabinet - Black Acrylic Door - 50 kg Capacity
Organize your networking and electronics equipment efficiently with the StarTech.com RK619WALL 6U Wall Mount Network Cabinet. Perfect for small spaces, this wall-mounted server rack is designed to hold a variety of electronic devices securely while maximizing your available space.
Featuring a durable design with an acrylic door, this cabinet not only protects your valuable equipment but also allows for easy visibility. The rack is vented for proper airflow, ensuring your equipment stays cool and operational.
- Type: 2-Post Wall Mount Network Cabinet
- Height: 6U
- Weight Capacity: 50 kg
- Color: Black
- Material: Acrylic Door
- Weight: 10.5 kg
- Key Lock Feature: Yes
Available stock: 15
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 6U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Closed |
| Product design | 2-post |
| Front door construction | Steel |
| Removable front door | Yes |
| Key lock | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Side panel key lock | No |
| Adjustable mounting rails | No |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan diameter | 12 cm |
| Cable management | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Certification | RoHS, CE, UL, TAA |
| Power | |
| AC input voltage | 115 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 561 mm |
| Depth | 398 mm |
| Height | 332 mm |
| Inner width | 55 cm |
| Inner depth | 37.7 cm |
| Inner height | 30.5 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Mounting depth (max) | 28.6 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 20 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 20 |
| Mounting kit | Yes |
| Package width | 465 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 675 mm |
| Package weight | 13.8 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA-310-D |

