USB C Charging Cable Right Angle 60W PD 3A 6ft Heavy Duty
USB C Charging Cable Right Angle 60W PD 3A 6ft Heavy Duty
Experience efficient charging with the StarTech.com USB C Charging Cable. Its right-angle design allows easy connections in tight spaces, making it ideal for your devices.
This heavy-duty 6ft (2m) USB C cable supports 60W Power Delivery and 3A fast charging. Enhanced with rugged aramid fiber, it's built to withstand daily wear and tear, ensuring long-lasting performance.
- Length: 6ft (2m)
- Right Angle Design for space-saving connections
- Power Delivery: 60W, 3A fast charging support
- Rugged Aramid Fiber construction for durability
- USB 2.0 Type-C with speeds up to 0.48 Gbit/s
Available stock: 2192
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 32/22 |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Plug and Play | Yes |
| Fast charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 47 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 46.5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |

