40GbE QSFP+ Transceiver Module 40GBASE-SR4 Cisco Compatible MPO 150m
40GbE QSFP+ Transceiver Module 40GBASE-SR4 Cisco Compatible MPO 150m
Upgrade your network performance with the StarTech.com QSFP40GSR4ST transceiver module, designed for high-speed data connections. Ideal for data centers and enterprise networks, this module supports seamless 40G connectivity.
Experience enhanced data transfer rates and reliable performance with this compatible QSFP+ module. It's perfect for applications requiring high bandwidth and low latency.
- Compatibility: Cisco QSFP-40G-SR4
- Data Rate: 40Gbps
- Optical Type: Multimode Fiber
- Distance: 150 meters
- Wavelength: 850nm
- Connector: MPO
- Features: DDM (Digital Diagnostics Monitoring)
Available stock: 15
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | MPO |
| SFP transceiver standard | SR4 |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Networking standards | IEEE 802.3ba |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1649326 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 0.7 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.4 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 32 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 95 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 250 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Products per master (outer) case | 36 pc(s) |
| Country of origin | China |

