20ft Power Cable NEMA 5-15P to C13 10A 125V Black
20ft Power Cable NEMA 5-15P to C13 10A 125V Black
Ensure reliable power supply for your devices with the StarTech.com 20ft power cable. Perfect for connecting your PC, printer, or monitor with ease.
This durable power cord features NEMA 5-15P to C13 connections, providing a stable and efficient electrical connection for your most important gadgets.
- Length: 20ft (6m)
- Connectors: NEMA 5-15P to C13
- Current Rating: 10A
- Voltage Rating: 125V
- Wire Gauge: 18AWG
- Color: Black
- UL Listed for safety
Available stock: 22
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 6.1 m |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 18 |
| Cable type | SVT |
| Number of conductors | 3 |
| Power | |
| Input voltage | 125 V |
| Maximum current | 10 A |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 382 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 41 mm |
| Package weight | 391 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 335 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Products per master (outer) case | 38 pc(s) |

