2.5Gbps NBASE-T PoE Network Card Intel I225-V PCI Express Server NIC
2.5Gbps NBASE-T PoE Network Card Intel I225-V PCI Express Server NIC
Upgrade your networking capabilities with the StarTech.com 2.5Gbps NBASE-T PoE Network Card. This multi-gigabit NIC is ideal for enhancing server connectivity, ensuring fast and reliable data transfer for your business needs.
Whether you're using Windows or Linux, this internal PCI Express network card supports Power over Ethernet (PoE+) for a cleaner, more efficient setup without the need for separate power cables. Perfect for environments that require additional speed and efficiency, it pairs effortlessly with your existing Ethernet infrastructure.
- Speed: 2.5Gbps NBASE-T
- Chipset: Intel I225-V
- Power: Supports 802.3af/at PoE+
- Interface: PCI Express
- Compatibility: Supports Windows and Linux
- Form Factor: Internal, SATA Powered
- Wired Ethernet Connectivity
Available stock: 515
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| PCI version | 2.0 |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 1588, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1as, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Design | |
| Component for | PC/Server |
| Product colour | Black |
| Internal | Yes |
| Chipset | Intel I225-V |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 48 V |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | VMware vSphere ESXi |
| Server operating systems supported | Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 54 mm |
| Depth | 119 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 62 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Number of SATA power connectors | 1 |

