Power Extension Cord 1ft IEC 320 C14 to NEMA 5-15R 10A 125V 10 Pack
Power Extension Cord 1ft IEC 320 C14 to NEMA 5-15R 10A 125V 10 Pack
Upgrade your power setup with the reliable StarTech.com 1ft Power Extension Cord, designed to provide a secure and efficient connection for your devices.
This versatile cord is ideal for expanding the reach of your power supplies, PDUs, and network equipment, ensuring your devices are powered up and ready for use.
- Length: 1ft (30cm)
- Connector: IEC 320 C14 to NEMA 5-15R
- Current Rating: 10A at 125V
- Wire Gauge: 18AWG
- Package: 10 Pack
- UL Listed for safety
- Color: Black
Available stock: 5
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Connector 2 | NEMA 5-15R |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 18 |
| Cable type | SVT |
| Power | |
| Input voltage | 125 V |
| Maximum current | 10 A |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH, CE, UL |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 25 mm |
| Diameter | 6.1 mm |
| Weight | 722 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 732 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

