50m OM4 Multimode Fiber Optic Cable LC to LC 40G/100G Uniboot Erika Violet
50m OM4 Multimode Fiber Optic Cable LC to LC 40G/100G Uniboot Erika Violet
Enhance your network performance with the StarTech.com 50m OM4 Multimode Fiber Optic Cable. This cable delivers reliable connectivity, making it ideal for high-speed data transfer in data centers or network environments.
Designed for 40G and 100G applications, its innovative Uniboot design simplifies your setup while reducing cable clutter. The Erika Violet color and 50/125µm specifications ensure compatibility with a wide range of equipment.
- Length: 50 meters (164 feet)
- Connector Type: LC to LC (UPC)
- Multimode Fiber: OM4
- Capacity: Supports 40G/100G
- Cable Type: Uniboot Fiber Jumper Cord
- Rated: OFNR Riser Rated
- Core Size: 50/125µm
Available stock: 12
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 50 m |
| Fibre optic type | OM4 |
| Cable shape | Round |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector polish type | PC |
| Cable type | OFNR |
| Product colour | Violet |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 850,1300 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 1.6 mm |
| Weight | 337.5 g |
| Bending radius | 7.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 337.5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 32 pc(s) |

