OM4 Multimode Fiber Optic Cable 10m 40G/100G LC to LC Erika Violet
OM4 Multimode Fiber Optic Cable 10m 40G/100G LC to LC Erika Violet
Get high-speed data transfer with the StarTech.com OM4 Multimode Fiber Optic Cable. Perfect for connecting network devices and ensuring optimal performance.
This 10-meter LC to LC fiber optic cable features a durable Uniboot design, making it easy to manage and install in tight spaces. Ideal for high-bandwidth applications, it supports speeds of up to 40G/100G.
- Length: 10 meters (33 feet)
- Connector Type: LC to LC (UPC)
- Rating: OM4 Multimode Fiber
- Color: Erika Violet
- Core Size: 50/125µm
- Supports LOMMF/VCSEL technology
- OFNR Riser Rated
Available stock: 15
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| Fibre optic type | OM4 |
| Cable shape | Round |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector polish type | PC |
| Cable type | OFNR |
| Product colour | Violet |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 1300,850 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 1.6 mm |
| Bending radius | 7.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |

