CAT8 Ethernet Cable 1ft White Snagless RJ45 25G 40G 2000MHz
CAT8 Ethernet Cable 1ft White Snagless RJ45 25G 40G 2000MHz
Enhance your networking setup with the StarTech.com CAT8 Ethernet Cable, designed for high-speed data transfer and optimal performance.
Ideal for data centers and high-performance applications, this cable supports up to 25G/40G speeds, ensuring fast and reliable connectivity. Its snagless design and shielded construction minimize interference, making it perfect for demanding environments.
- Length: 1ft (0.305 m)
- Speed: 25G/40G
- Bandwidth: 2000MHz
- Cable Type: CAT8 S/FTP (S-STP)
- Connector: Snagless RJ45
- Wire Gauge: 26AWG Pure Bare Copper
- Power over Ethernet (PoE++): 100W
- Material: LSZH, Shielded with Strain Reliefs
- Individually Tested for Quality
Available stock: 455
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 0.305 m |
| Cable standard | Cat8 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector shielding | Yes |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Solid |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 40GBase-T |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3ba |
| AWG wire size | 26 |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Frequency | 2000 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Certificates | |
| Certification | TIA/EIA-T568B |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 5.6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 220 pc(s) |

