CAT6a Ethernet Cable 6in Blue Low Smoke 10GbE Snagless
CAT6a Ethernet Cable 6in Blue Low Smoke 10GbE Snagless
Upgrade your network with the StarTech.com 6in CAT6a Ethernet Cable, designed for superior performance and safety. Perfect for connecting devices in tight spaces, this high-speed cable delivers reliable data transfer and power support.
Ideal for high-bandwidth applications like video streaming and online gaming, this durable and flexible patch cord ensures a stable connection without interference. Its low smoke zero halogen (LSZH) construction makes it a safer choice for environments where fire hazards are a concern.
- Length: 6 inches (0.152 m)
- Category: CAT6a
- Bandwidth: 10GbE
- Frequency: 500MHz
- Power over Ethernet: 100W PoE++
- Connector Type: Snagless RJ-45 with Strain Reliefs
- Shielding: S/FTP (S-STP)
- Color: Blue
Available stock: 776
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 0.152 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 23.7 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 220 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |

