20ft CAT6a Ethernet Cable 10GbE 500MHz Low Smoke Zero Halogen
20ft CAT6a Ethernet Cable 10GbE 500MHz Low Smoke Zero Halogen
The StarTech.com 20ft CAT6a Ethernet Cable is perfect for ensuring high-speed network connectivity in your home or office. You can experience up to 10GbE speeds with this durable and reliable cable.
This Ethernet patch cord is designed for performance and efficiency, making it ideal for high-bandwidth applications such as online gaming, HD video streaming, and robust business networks.
- Length: 20ft (6.1m)
- Speed: Up to 10GbE
- Bandwidth: 500MHz
- Material: Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
- Connector: Snagless RJ-45 with strain relief
- Type: S/FTP (S-STP)
- Power Over Ethernet: Supports 100W PoE++
Available stock: 247
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 6.1 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Molded cable boot | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 210.6 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 219.3 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

