Network Transceiver Module StarTech.com 453154B21ST 1000BASE-T SFP RJ45 1 Gbit/s
Network Transceiver Module StarTech.com 453154B21ST 1000BASE-T SFP RJ45 1 Gbit/s
For networks that depend on efficient and reliable connectivity, the StarTech.com Gigabit Copper RJ45 SFP Transceiver Module is the perfect solution. Designed specifically for compatibility with HP devices, this module seamlessly integrates into both new setups and existing infrastructures.
With support for data rates up to 1 Gbit/s and effective connections over distances of up to 100 meters using standard Cat6 or Cat5e cables, this transceiver module enhances your networking capabilities for a variety of applications. Experience dependable performance and effortless compatibility.
- Compatible with: HP 453154-B21, HPE 6120XG, 6120G
- Data rate: 1000 Mbit/s
- Distance: Up to 100 m
- Interface: SFP to RJ45
- Standards: IEEE 802.1ab
- Color: Silver
Built for network administrators seeking robust connectivity solutions in diverse environments.
Available stock: 249
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Networking standards | IEEE 802.1ab |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | No |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 805386 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1.3 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, UL, TAA, UR |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.1 mm |
| Depth | 74.8 mm |
| Height | 15.7 mm |
| Weight | 24 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 56 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 341 mm |
| Master (outer) case length | 637 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Master (outer) case height | 289 mm |
| Products per master (outer) case | 150 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |

