Laptop Security Cable Lock StarTech 6ft Keyed Anti-Theft Nano Lock for EliteBook & Lenovo X1
Laptop Security Cable Lock StarTech 6ft Keyed Anti-Theft Nano Lock for EliteBook & Lenovo X1
Protect your laptop from theft with the StarTech Nano Laptop Cable Lock. This robust security solution is essential for professionals on the go. With its 6ft length and adjustable design, you can easily secure your device wherever you work.
Designed for use with Nano slot notebooks like the EliteBook and Lenovo X1, this anti-theft lock utilizes a cut-resistant steel cable for maximum security. It's an ideal choice for securing your technology while at the office, school, or in public spaces.
- Length: 6ft (2m)
- Lock Type: Keyed anti-theft
- Compatibility: Nano slot notebooks including EliteBook and Lenovo X1
- Cable Material: Cut-resistant steel
- Includes: 2 keys
- Color: Black, Silver
Available stock: 50
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Best uses | Laptop |
| Lock type | 2 Keys |
| Cable lock slot type | Nano |
| Material | Plastic, Steel, Zinc |
| Coating | PVC |
| Number of keys provided | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Width | 12 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 140 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Velcro cable strap | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 140 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 515 mm |
| Master (outer) case length | 238 mm |
| Master (outer) case height | 258 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Other features | |
| Compatibility | EliteBook/LenovoX1/2-1 Laptop |

