CAT6 Ethernet Cable 7ft Green 250MHz Gigabit Network Patch Cord
CAT6 Ethernet Cable 7ft Green 250MHz Gigabit Network Patch Cord
Experience reliable and fast internet connectivity with the StarTech.com 7ft CAT6 Ethernet Cable. Ideal for connecting your network devices, this premium cable ensures stable and seamless data transfer.
With a snagless design and strain relief for enhanced durability, this Ethernet cable is perfect for both home and office use. It supports 100W PoE, making it ideal for powering devices like IP cameras and VoIP phones.
- Length: 7ft (2.1 m)
- Category: CAT6
- Bandwidth: 250MHz
- Data Transfer: Gigabit Ethernet
- Connector Type: RJ45
- Wire Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Green
- Individually Tested for Quality
Available stock: 23
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 2.1 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 23/24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 92 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package weight | 101 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 373 mm |
| Master (outer) case length | 414 mm |
| Master (outer) case height | 277 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

