CAT6 Ethernet Cable 6ft Green Gigabit 650MHz 100W PoE Snagless
CAT6 Ethernet Cable 6ft Green Gigabit 650MHz 100W PoE Snagless
Boost your network performance with the StarTech.com 6ft CAT6 Ethernet Cable. This high-quality Ethernet wire is designed to deliver reliable connectivity for your devices, ensuring smooth data transmission.
Ideal for gamers, streaming, and office use, this cable supports gigabit speeds up to 650MHz and is equipped with 100W Power over Ethernet (PoE). The snagless design features strain relief for durability, making it perfect for both home and professional environments.
- Length: 6ft (1.8m)
- Cable type: CAT6 U/UTP Ethernet
- Data rate: 650MHz
- PoE support: 100W
- Connector: RJ-45
- Color: Green
- UL Certified and TIA compliant
Available stock: 2806
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 77.5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 89.5 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

