CAT6 Ethernet Cable 5ft Orange 650MHz PoE Snagless UTP Wire
CAT6 Ethernet Cable 5ft Orange 650MHz PoE Snagless UTP Wire
Enhance your network performance with the StarTech.com 5ft CAT6 Ethernet Cable. Designed for high-speed connectivity, this cable is perfect for both home and office use.
With a 650MHz bandwidth and support for 100W Power over Ethernet (PoE), this snagless patch cord ensures reliable data transmission. Its durable construction with strain relief makes it ideal for reliable connections where you need them most.
- Type: CAT6 Ethernet Cable
- Length: 5ft (1.5 m)
- Bandwidth: 650MHz
- Power over Ethernet: 100W
- Connector Type: RJ45 UTP
- Color: Orange
- Features: Snagless, Strain Relief, Fluke Tested, UL Certified
Available stock: 7498
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 65.6 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 77.6 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

