CAT6 Ethernet Cable 5ft Green 250MHz 100W PoE Snagless
CAT6 Ethernet Cable 5ft Green 250MHz 100W PoE Snagless
Upgrade your networking experience with the StarTech.com 5ft CAT6 Ethernet Cable. Designed for high-speed data transfer, this cable is ideal for connecting devices in your home or office network.
With a bandwidth of 250MHz, this snagless ethernet cable supports 100W Power over Ethernet (PoE), making it perfect for connecting IP cameras, wireless access points, and more. Don't compromise on your network's performance!
- Length: 5ft (1.5m)
- Type: CAT6 U/UTP Ethernet Cable
- Bandwidth: 250MHz
- Power over Ethernet: up to 100W
- Connector: RJ45 (male to male)
- Color: Green
- Individually tested for reliability
Available stock: 12
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 17 mm |
| Package depth | 199 mm |
| Package height | 211 mm |
| Package weight | 80 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 418 mm |
| Master (outer) case length | 375 mm |
| Master (outer) case height | 278 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

