CAT6 Ethernet Cable 3ft StarTech.com 250MHz Snagless U/UTP RJ45
CAT6 Ethernet Cable 3ft StarTech.com 250MHz Snagless U/UTP RJ45
Enhance your network setup with the StarTech.com 3ft CAT6 Ethernet Cable, designed for high-speed connectivity and optimal performance.
Ideal for powering devices with 100W PoE, this Ethernet cable offers reliable data transfer and seamless network connections, ensuring steady performance for your home or office.
- Length: 3ft (0.914m)
- Category: CAT6
- Bandwidth: 250MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connectors: RJ45 U/UTP (Snagless design with strain relief)
- Color: Orange
Available stock: 15
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Cable length | 0.914 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 56 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 12.5 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 212 mm |
| Package weight | 56 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 180 pc(s) |

