30ft CAT6 Ethernet Cable Purple 250MHz Gigabit RJ45 Snagless
30ft CAT6 Ethernet Cable Purple 250MHz Gigabit RJ45 Snagless
Experience reliable and high-speed internet connectivity with the StarTech.com 30ft CAT6 Ethernet Cable. Ideal for home and office use, this Ethernet cable ensures robust data transmission for all your networking needs.
Designed for performance, this snagless cable supports 100W Power over Ethernet (PoE) and is individually tested to guarantee quality. Whether you're gaming, streaming, or connecting devices, this cable provides the speed and reliability you need.
- Length: 30ft (9.1 m)
- Type: CAT6 U/UTP Ethernet Cable
- Bandwidth: 250MHz
- Connector Type: RJ45
- Color: Purple
- Features: Snagless with strain relief
- Power over Ethernet (PoE): 100W
Available stock: 175
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| Cable length | 9.1 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 337 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 349 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |

