CAT6 Ethernet Cable 25ft StarTech.com Gray 250MHz 100W PoE Snagless
CAT6 Ethernet Cable 25ft StarTech.com Gray 250MHz 100W PoE Snagless
Enhance your connectivity with the StarTech.com 25ft CAT6 Ethernet Cable, designed for reliable and high-speed networking. Ideal for both home and office use, this cable ensures fast data transmission and seamless online experiences.
With a bandwidth of 250MHz and support for 100W PoE (Power over Ethernet), you can easily power devices while maintaining a stable connection. Its snagless design and strain relief features provide durability and reduce the risk of connection interruptions.
- Length: 25ft (7.6 m)
- Cable Type: CAT6 U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Connector: RJ-45 on both ends
- Bandwidth: 250MHz
- Power: Supports 100W PoE
Available stock: 20
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 7.6 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 321 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 330 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 372 mm |
| Master (outer) case length | 412 mm |
| Master (outer) case height | 278 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |

