25ft CAT6 Ethernet Cable StarTech.com 250MHz 100W PoE Blue Snagless
25ft CAT6 Ethernet Cable StarTech.com 250MHz 100W PoE Blue Snagless
Enhance your network connectivity with the StarTech.com 25ft CAT6 Ethernet Cable. Ideal for both home and office setups, this cable provides reliable, high-speed data transfer ensuring smooth online experiences.
With a bandwidth capacity of 250MHz and support for 100W Power over Ethernet (PoE), this cable is perfect for connecting devices like laptops, gaming consoles, and network printers. The snagless design with strain relief offers durability and helps prevent damage during installation.
- Length: 25ft (7.6m)
- Type: CAT6 U/UTP Ethernet Cable
- Bandwidth: 250MHz
- Compatibility: RJ-45 connectors
- Power Over Ethernet (PoE): 100W
- Color: Blue
Available stock: 223
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 7.6 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 329 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 338 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 375 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |

