20ft Cat6 Ethernet Cable Blue 650MHz Snagless RJ45 UTP Network Patch Cord
20ft Cat6 Ethernet Cable Blue 650MHz Snagless RJ45 UTP Network Patch Cord
Upgrade your networking setup with the StarTech.com 20ft CAT6 Ethernet Cable. This high-performance cable is ideal for connecting your devices with reliable speed and clarity.
Designed to deliver gigabit speeds, this cable supports bandwidth up to 650MHz and 100W PoE. It features a snagless design with strain relief, ensuring durability and ease of installation, making it a perfect choice for both home and office environments.
- Length: 20ft (6.1m)
- Category: Cat6
- Bandwidth: 650MHz
- Power Over Ethernet (PoE): Supports 100W
- Connector Type: RJ45
- Cable Type: U/UTP Network/Patch Cord
- Color: Blue
- Fluke Tested and UL Certified Wiring
Available stock: 1853
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 6.1 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 262 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |

