CAT6 Ethernet Cable 15ft Purple 250MHz 100W PoE Snagless U/UTP RJ45
CAT6 Ethernet Cable 15ft Purple 250MHz 100W PoE Snagless U/UTP RJ45
You need a reliable connection for your home or office networking, and the StarTech.com CAT6 Ethernet Cable is the perfect solution. This 15ft cable provides seamless connectivity for your devices, ensuring you stay connected.
Ideal for high-speed internet and network devices, this Ethernet cable supports up to 1 Gbps with a bandwidth of 250 MHz. The snagless design and strain relief help prevent damage during installation and ensure longevity.
- Length: 15ft (4.57 meters)
- Cable type: CAT6, U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Supports speeds up to 1 Gbps
- Bandwidth: 250 MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connector type: RJ45
- Color: Purple
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| Cable length | 4.57 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 201 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 210 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 367 mm |
| Master (outer) case length | 418 mm |
| Master (outer) case height | 265 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

