15ft CAT6 Ethernet Cable Gray 250MHz 100W PoE Snagless U/UTP
15ft CAT6 Ethernet Cable Gray 250MHz 100W PoE Snagless U/UTP
Enhance your network connectivity with the StarTech.com 15ft CAT6 Ethernet Cable, designed for seamless data transmission. Ideal for setting up home or office networking, this cable delivers reliable performance for your internet needs.
With its snagless design and strain relief, this Ethernet cable ensures durability and flexibility in your network setup. Perfectly suitable for high-speed applications, it supports PoE (Power over Ethernet) to power devices while transmitting data.
- Length: 15 ft (4.57 m)
- Category: CAT6
- Bandwidth: 250 MHz
- Power: Supports 100W PoE
- Connectors: RJ45 U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Individually tested for quality and performance
Available stock: 18
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 4.57 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 208 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 217 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 377 mm |
| Master (outer) case length | 413 mm |
| Master (outer) case height | 277 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

